ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μια εισήγηση για τις εκλογές Γραμματείας στην Ο.Μ. Αγ. Παρασκευής (του Θανάση Κοντονάτσιου)

Πήγαινε κάτω

Μια εισήγηση για τις εκλογές Γραμματείας στην Ο.Μ. Αγ. Παρασκευής (του Θανάση Κοντονάτσιου) Empty Μια εισήγηση για τις εκλογές Γραμματείας στην Ο.Μ. Αγ. Παρασκευής (του Θανάση Κοντονάτσιου)

Δημοσίευση από grsail Σαβ Νοε 02, 2013 2:47 am

Μια εισήγηση για τις εκλογές Γραμματείας στην Ο.Μ. Αγ. Παρασκευής
(του Θανάση Κοντονάτσιου)

Θα ήθελα να ευχηθώ οι τωρινές εκλογές να μην γίνουν με την λογική των φυλών και των κομματικών φατριών αλλά ανοικτά και απλά, υπολογίζοντας ο κάθε ένας από εμάς το ποιος είναι ο σύντροφος υποψήφιος κι όχι σε ποια τάση ή συνιστώσα ή φατρία ανήκει.

Η δράση των μηχανισμών αυτών -και ιδιαίτερα των πλέον συντηρητικών- έχει σφραγίσει την πορεία του κόμματός μας παλιότερα αλλά και τώρα και ευθύνεται κύρια -κατά την γνώμη μου- για την καθήλωση των εκλογικών ποσοστών του κόμματος που βιώνουμε σήμερα.

Η αναβίωση της κουλτούρας της παραδοσιακής αριστεράς και της νοοτροπίας του πολιτικού σοσιαλιστικού ρεαλισμού με τις «καθοδηγήσεις», τις «ακτίφ» και τον ορθόδοξο αλλά απολύτως αναντίστοιχο με τους καιρούς και εντελώς κενό πολιτικό λόγο, μας τραβά προς την αποτυχία και την πολιτική υποχώρηση.

Οι τάσεις και συνιστώσες έπαιξαν ήδη τον ιστορικό τους ρόλο και είναι καιρός να τις ξεχάσουμε. Απευθύνομαι κύρια στους συντρόφους που ανήκαν η ανήκουν ακόμη σε τέτοιες τάσεις. Γνωρίζω τις σχετικές διατυπώσεις στο καταστατικό του κόμματος.
Όμως άλλο νόμιμα επιτρεπτό κι άλλο προοδευτικό και πολιτικά αποτελεσματικό.

Οι πολίτες δεν χρειάζονται από εμάς «καθοδήγηση» και «ακτίφ» αλλά συνεργασία και λύσεις. Δεν χρειάζονται πρόσθετη ιεραρχία, αλλά ισοτιμία και συλλογική δράση.

Απευθύνομαι στους συντρόφους που ανήκαν ή ανήκουν σε τέτοιους μηχανισμούς και τους ζητώ είτε να απέχουν συνειδητά από τις αυριανές εκλογές, ως έμπρακτο δείγμα απόλυτης πολιτικής ανιδιοτέλειας, είτε να συμμετέχουν απλώς ως πρόσωπα έξω από λίστες και εσωτερικά μέτωπα.

Οι σύντροφοι εδώ, με έχουν ακούσει όταν μιλάω και κυρίως με έχουν διαβάσει όταν γράφω για διάφορα ζητήματα που έχουν απασχολήσει την Ο.Μ.
Έχω πάρει την ευθύνη να απευθυνθώ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στους συντρόφους και φίλους . Νομίζω πως θα ήταν αντιδεοντολογικό και θα έμοιαζε με φυγομαχία το να μην συμμετέχω στην εκλογική διαδικασία. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που βάζω υποψηφιότητα.

Θα προτιμούσα βέβαια οι εκπρόσωποί μας τόσο στην Γραμματεία της Ο.Μ. όσο και στην Νομαρχιακή Επιτροπή να επιλέγονταν με κλήρωση κι όχι με διεκδικητική διαδικασία. Αυτό είναι πιθανόν πιο δίκαιο και σίγουρα πιο δημοκρατικό. Ίσως θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και μια τέτοια εκδοχή.

Μ’ ενδιαφέρει τόσο η αμφίδρομη σύνδεση της Ο.Μ. με την Νομαρχιακή Επιτροπή και το κόμμα όσο και συντονισμός λειτουργίας της Ο.Μ. Νομίζω πως και στα δύο έχω το ενδιαφέρον που χρειάζεται αλλά και τον χρόνο που απαιτείται για να συνεισφέρω κάτι θετικό.

grsail

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης